Zpět na hlavní stránku

  

Způsoby řízení osvětlenířízení osvětlení dali 2


Řízení osvětlení umožňujě nejefektivnější využití energie a zároveň zvyšuje pracovní komfort.

Dnes už patří řízení osvětlení k základním opatřením křispívajícím k snižovnání nákladů. Díky řízení osvětlení lze snížit náklady na 30% - 90%, což v některých výrobních prostorech může znamenat opravdu veliké finanční prostředky. Oslovte nás s dotazem, zda se Vám nevyplatí přejít na nějaký z námi nabízených systémů řízení osvětlení.
Řídící systémy, které používáme


DALI / DALI 2

Protokol DALI patří mezi aktuální standardy. Není výrobce, který by neměl v nabídce komponenty pro DALI řízení. Jedná se o nejčastěji používaný protokol. Protokol je tak rozšířený, že lze na trhu najít i spousty převodníků do ostatních řídících způsobů (např. 0-10V) nebo komunikačních sběrnic (např. KNX). DALI řízení tak lze poměrně snadno propojit s nadřazeným firemním systémem řízení nebo s MaR. DALI protokol by měl být jednotný a pro všechny výrobce stejný, proto by mělo být možné kombinovat různé komponenty od různých výrobců. Opak je pravdou. Některé komponenty spolu nekomunikují, protože každý výrobce si jednotlivé komunikační pakety trochu pozměnil k obrazu svému. Toto řeší nástupce DALI 2, kde je veškerá komunikace popsána do posledního bitu. Velkou výhodou je nespočet aktivních řídících, spínacích a ovladacích prvků na trhu. DALI protokol potřebuje pro svou komuniakci dva vodiče, které mohou být ve společném kabelu jako vodiče napájecí.


PLC - POWER LINE CONTROL

Powre line control je přeloženo do češtiny řízení pomocí napájecích vodičů. To znamená jednu velkou výhodu pro staré soustavy - nemusíme řešit novou kabeláž, ale použijeme tu stávající. Dokonce i hliníkovou! U tohoto způsobu řízení se většinou používá jednosměrná komuniace, lze ale nabídnout i obousměrnou komunikaci. Tento systém má několik aktivních prvků, které určitě uspokojí většinu požadavků. Velkou výhodou je tedy jednoduchá aplikovatelnost na staré rozvody. I když je zde komunikace pomalejší (reakce do dvou sekund), pořád je dostačující do drtivé většiny prostor.


PUSH DIM - SWITCH DIM

Jednoduché řízení, aplikovatelné na stavající osvětlení využívající výpínač. Vhodné pro kanceláře, pokoje, zasedací místnosti apod. Nevýhodou může být potřeba trvalého napájení ve svítidle, výhodou naopak cena řešení. Vhodné do nových projektů - do místností, kde norma vyžaduje stmívatelné osvětlení. Tento protokol je některými výrobci nabízen jako součást DALI předřadníků. Zákazník tak má univerzální svítidlo a způsob řízení si může vybrat, až dle finančních možností.


Samozřejmě jsme schopni nabídnout i jiné způsoby řízení.